En rekke aktører har vært bekymret for hva de nye energikravene kan bety for byggebransjen, og nybygg i tiden fremover. Blant annet frykter Velux at de nye kravene vil bety slutten på takvunduer, skriver tu.no.
Energikravene vil nemlig stramme inn kravet til energitap fra vinduer fra U-verdi 1,2 til 0,8.
Forslaget er uproblematisk for fasadevinduer, men for takvinduer, som har en annen byggteknisk funksjon, vil forslaget ha dramatiske konsekvenser, iføge Torgeir Øverås, administrerende direktør i Velux Norge.
– Forslaget vil gjøre at utbyggere blir tvunget til å velge fasadevinduer i fremtiden. All den tid politikerne snakker om å bygge flere boliger i byene, er dette veldig uheldig. Bruk av takvinduer er helt sentralt f.eks. ved bygging av loftetasjer i byene, sier han til tu.no.
Øverås viser til at takvinduer av naturlige årsaker har et høyere varmetap, på grunn av norsk klima og måten takvinduene derfor må ligge i bygningskonstruksjonen på.
Han viser videre til at takvinduenes tekniske spesifikasjoner er helt like som for fasadevinduer, men likevel får de et noe høyere varmetap.
– Takvinduer er egentlig helt like fasadevinduer, men de må monteres lengre ut i takkonstruksjonen. Hvis ikke hadde vinduene samlet opp vann og snø. Det at de må monteres i ytterkant av takkonstruksjonen, gjør at de får en økt kuldebroeffekt, noe som igjen gjør varmetapet noe høyere, sier Øverås.
Man ender dermed opp med en U-verdi på 1,0, i stedet for 0,8 selv om vinduet er like bra, legger han til.
Øverås tror ikke myndighetene forstår hvilke konsekvenser de nye kravene vil få for bruken av takvinduer.
– Man bør gjøre som Tyskland, Østerrike, Sveits, Danmark og Polen, og innføre ulike krav til tak- og fasadevinduer, sier Øverås.
Og legger til at forslaget vil føre til mindre dagslys i nybygg, siden takvinduer gir mer enn dobbelt så mye dagslys som fasadevinduer.