Villa W består av tre etasjer i en klassisk modernistisk design som har en sterk tilknytning til de naturlige omgivelsene. Fasaden kombinerer glass, hvit fibersement og bærekraftig Kebony-tre, noe som gir en bygning som passer i det omkringliggende landskapet.

Villaens store vinduer drar maksimal nytte av den pittoreske naturen, og du ser mot lys som reflekteres fra havoverflaten. Selv om huset er kompakt, er det stort nok for en familie med to barn med et gjesterom og stue ved havnivå, en ytterligere soverom og TV-rom i andre etasje, samt en badstue og en takterrasse.
 
Selv om husets eksteriør er preget av enkelhet er det en kompleks arkitektonisk prosess. Bygningen har en uregelmessig form, balansepunkt er i midten av huset for å tilveiebringe stabilitet og hindre at det velter.

Vannkonstruksjonene er underlagt spesielle krav, og derfor var prefabrikkerte boliger elementer før de ble plassert på 160-tonns flytende fundament og sikret med solid forankring med systemet Seaflexâ og betongmoring. Villa W er satt sammen 15 kilometer fra Marinstaden og deretter slept til sin nåværende plassering.
 
Gjennom byggingen, var det en rekke faktorer som trengtes å bli nøye vurdert. En faktor var å finne fasademateriale som krever minimalt med vedlikehold og samtidig være motstandsdyktig mot slitasje og forvitring, fordi det er sterkt utsatt for lys og ligger ved sjøen. Huset skal gli inn i naturen, er det viktig for arkitektene å skape et miljøvennlig arkitektur. Den patenterte Kebony-teknologien ble utviklet i Norge og innebærer at bærekraftig vokst nåletre behandlet slik at den har samme egenskaper som tropisk trevirke med permanent høy slitestyrke, hardhet og dimensjonsstabilitet.

I tillegg til valg av materialer er det flytende hjemmet utformet for ikke å påvirke omkringliggende natur og å bli ankret når som helst uten at det påvirker bukten.
 
Timo Urala, sjefsarkitekt av Marinetek Group, sier: - Det er alltid spennende å jobbe på et utfordrende prosjekt med romslige og vektmessige begrensninger. For å konstruere et flytende hus som har både en god plan og er vakkert, krever bruk av materialer som er av høyeste kvalitet i hele bygningen. Kebony var flott å jobbe med. Det er sterkt og holdbart, og etter at dette prosjektet ble gjennomført, har jeg også laget en liten utvidelse til huset mitt med et tak av Kebony.
 
Per Thyberg, sverigesjef for Kebony sier: - Dette prosjektet er en fantastisk prestasjon fra teamet hos Marinetek og Bluet. Villa W viser at god designkunst kan skape bygninger som synes umulig. Den ferdige huset er utrolig vakker, og vi i Kebony ser frem til å bidra til mange flere flytende prosjekt i fremtiden.