Av Marcela Recondo, bærekrafts – og markedsdirektør i Schneider Electric Norge

Blant topp 10 troner Telefónica, Temenos og NEC. Nordiske aktører som Tele2, Nokia og Elisa er også høyt rangert. Hvorfor? Fordi digitalisering er selve motoren i bærekraftarbeidet. 

Digitalisering = bevisstgjøring

Digital teknologi gjør det mulig å måle, analysere og optimalisere ressursbruk i sanntid. Kunstig intelligens hjelper oss å trekke ut innsikt fra store datamengder, og IoT-løsninger gir presis kontroll over energiforbruk og utslipp. Dette er ikke lenger fremtidsvisjoner – det er dagens praksis.

I Schneider Electric har vi gjort bærekraft og digitalisering til kjernen av vår forretningsmodell. Våre digitale løsninger har hjulpet oss selv og kunder med å redusere energiforbruket med opptil 30 prosent og karbonutslipp med opptil 50 prosent i enkelte prosjekter. Dette gjelder alt fra produksjonsanlegg og kontorbygg til datasentre og sykehus. Med digitale løsninger med generativ KI klarer vi nå også å integrere solkraft i eksisterende nett (microgrid) og forenkle realiseringen av bygg som har redusert energiforbruk med 80 % – eller til og med klarer å produsere mer energi enn de forbruker. Energien deles da videre med nabolaget. Et eksempel på det er Borg Havn, som har bygget sin egen microgrid med en slik løsning.

Digitale tvillinger: Fremtidens bærekraftverktøy

Et område med enormt potensial er bruk av digitale tvillinger – virtuelle modeller av fysiske systemer. I datasentre, som står for en stadig større andel av verdens energiforbruk, gjør digitale tvillinger det mulig å simulere og optimalisere alt fra kjøling og strømforbruk til vedlikehold og kapasitetsplanlegging. Resultatet? Lavere energikostnader, høyere driftssikkerhet og betydelig lavere utslipp.

Norge har et stort potensial

Det er verdt å merke seg at det er et selskap fra Norge som er blant de høyest rangerte på listen: Storebrand – på 89. plass. Men vi vet at flere norske virksomheter ville fortjent en utmerkelse. Vi har flere konkrete eksempler på både store og små selskaper som jobber veldig fokusert og systematisk med bærekraft. De fleste av dem benytter digitalisering som et middel for bevisstgjøring: man måler seg selv for å bli bedre, redusere kostnader og bruke mindre ressurser.  

Konklusjonen er: Digitalisering og bærekraft bør sees i sammenheng. Ikke som separate initiativer, men som to sider av samme strategi. 

For bedriftsledere handler dette ikke bare om samfunnsansvar. Det handler om konkurransekraft. De selskapene som lykkes med å kombinere teknologi og bærekraft, vil være de som vinner fremover.